Akustika v domácnostech může být problémem. A to především ve větších městech

Řešili jste někdy problém spočívající v tom, že vám domácnost nenabízí ani zdaleka tak dobrou izolaci od okolního světa? Máte problémy s tím, že se dostáváte často do stresu, protože vás budí ranní provoz nebo zcela naopak noční život nedovolí obyvatelům klidně usínat?

Pak je možné, že vaše nemovitost trpí problémy spojenými s akustikou. V rámci dnešního článku si je o něco přiblížíme a řekneme vám, jak je možné je většinou řešit.

Jak zjistit, že nemovitost nemá správnou akustiku?

Když pomineme akustiku přímo uvnitř místnosti, tak nás bude zajímat hlavně to, jakým způsobem ovlivňuje akustiku a klid uvnitř místnosti všechno, co se děje v jejím okolí. Pro tyto případy se používá měření vzduchové nepruzvučnosti, které ve své podstatě hlavně zkoumá to, jak těsní prvky odkud může přicházet venkovní hluk. Typickými prvky jsou v tomto případě různá okna, balkonové dveře, ventilace a mnohé další, kde připadá v úvahu silnější propouštění okolního ruchu.

Problém ale nemusí být jenom u vás

Jenže to, že se vám dostává do domácnosti nadměrné množství hluku nemusí nutně znamenat jenom problém přímo u vás. Takzvané měření hluku v chráněném prostoru staveb slouží k tomu, aby došlo k měření přirozeného venkovního hluku. Ten je kvůli zdraví obyvatel už delší dobu součástí hygienických nařízení.

V městech se tak počítá s víceméně limitovanou měrou hluku, která by neměla překračovat konkrétní hranice. Pokud je překračuje, pak je možné přes úřady tento problém řešit s těmi, kteří jsou za tento problém zodpovědní svojí aktivitou. Zpravidla se to ale týká dlouhodobých aspektů, ne například krátkodobých staveb nebo rekonstrukcí.

Co se dá dělat dál?

Pokud se ale dostanete k tomu, že problém je ve vaší nemovitosti, tak určitě budete chtít vědět jak dál a co zařídit. O to se starají přímo návrhy a realizace akustických úprav, které vám nabídnou sami společnosti realizující speciální měření, která mají odkrýt konkrétní akustické problémy. Ne vždy přitom takové úpravy vyžadují drahé nákupy a přestavby, protože mnohdy jde opravdu o drobnosti.