Dostupnost a cena energií v severních Čechách bude pro tuto sezónu mnohem přívětivější

Poslední topná sezóna byla pro Českou republiku doslova noční můrou. Příchod energetické krize, na kterou nebyla připravena ani stěžejní státní správa, se nejvíce podepsala na peněženkách běžných odběratelů.

Přitom dostupnost a cena energií rostla několikanásobně. Pro některé regiony, jako třeba severní Čechy, vzhledem k průměrné mzdě, byla situace mnohem závažnější. Nadcházející topná sezóna ale rozhodně přináší optimističtější vyhlídky.

Dostupnost by již neměla být problém

S krizí, která přišla hlavně se zvýšenou cenou plynu v minulé topné sezóně, byla dalším problémem jeho dostupnost. Dostupnost jako taková pochopitelně vždy bude ovlivňovat výslednou cenu extrémní měrou. A nízká dostupnost neznamenala nic jiného, než že běžný poskytovatel elektřiny Chomutov musel kupovat energie za podstatně vyšší částku. Ačkoliv byli poskytovatelé pod ohromným tlakem veřejnosti kvůli zdražování, tak se sami ocitali v ohromné krizi.

Krize se dotkla ohromné množství distributorů

Distributoři, ale také samotní poskytovatelé energií, pocítili krizi minimálně stejnou měrou, jako se odrazila i na koncových spotřebitelích. Asi tím největším problémem se v tomto případě stalo to, že mnohdy nedokázal management včas reagovat na extrémní zvraty na trhu. V nejhorším případě pak dodavatelé elektřiny došli do úplného krachu, což se svezlo nejen po nich, ale také po jejich klientech, kteří tak ztratili dostupnost energií a museli hledat nového dodavatele za velmi nevýhodných podmínek.

Nová topná sezóna by měla být klidnější

Ačkoliv se cena energií nedostala na původní hodnoty, a bohužel nejspíš ani nedojde, tak se přitom i tak začala snižovat na hodnoty, které pro většinu lidí mohou být přijatelné. Z tohoto důvodu můžeme počítat s tím, že by měl běžný dodavatel elektřiny Ústí nad Labem nabídnout mnohem nižší cen, než které byly v té nejvyšší krizi v průběhu uplynulé topné sezóny. Hlavním důvodem je, že nové obchodní kontrakty a získání nových zásob umožnilo zalepit nepříjemné díry, které vznikly na trhu v minulém roce.