Jak vyčistit troubu, aby zářila?

Vyvažování všeho může být ohromující. Být dospělým je dřina a vyžaduje každý den vědomé úsilí. Musíte spravovat spoustu věcí, jako je rozpočtování financí, pojištění auta a údržba domu, a zdá se, že život se stává řadou mimořádných událostí, které vyžadují okamžitou pozornost a inovace. Není tedy divu, že některé základní úklidové práce v domácnosti lze odložit na neurčito. Možná by vaše prádelna mohla využít trochu TLC. Kuchyňské spíži by asi prospěla trocha organizace. A myčku rozhodně nečistíte— nebo kterýkoli z vašich spotřebičů — tak často, jak byste měli. Navzdory pokušení nechat tyto věci jít stranou, můžete se naučit, jak si tyto úkoly naplánovat pomocí plánu domácího úklidu, který vám vyhovuje.

To nás přivádí k čištění vaší trouby. Kolikrát se vám už stalo, že jste upekli něco jako dort nebo tatérku a nechali vám kousky v troubě? Vidíte vůbec uvnitř dvířek trouby za tím mastným filmem? A myslíte si, že opuštěné zbytky dortů nebo tatér jednou samy zmizí? Ano, budete muset být dospělí a starat se o údržbu trouby úplně sami. Dobrou zprávou je, že na rozdíl od tvorby a dodržování rozpočtu je to jednodušší, než si myslíte. Shromáždili jsme důležité tipy, jak čistit troubu, a některé často kladené otázky, které vám pomohou správně provést práci.

Jak často musíte troubu čistit?

Nejspíš budete mít ze sebe lepší pocit, když potulného tatéra nebo feferonky uklidíte hned, když je uvidíte v troubě. Je logické, že čím čistší je vaše trouba, tím lépe bude vaše jídlo chutnat. Ale kromě čištění zbytků jídla po cestě byste měli troubu důkladně vyčistit přibližně jednou za tři měsíce . Ale neexistují žádná tvrdá pravidla. Pokud troubu k vaření příliš často nepoužíváte, můžete mezi čištěním chodit déle. Pokud jste však velmi aktivní domácí kuchaři, a přesto se při každém otevření trouby bojíte, co najdete, měli byste uklízet častěji.

Jak používáte funkci samočištění trouby?

Ve většině případů vám moderní technologie usnadní život a vaši troubu vyčistí. Než však stisknete tlačítko samočistící trouby pro aktivaci cyklu, zkontrolujte plán a počasí. Slíbili jste, že uděláte sušenky na akci později během dne a je venku extrémně horko? Může to znít jako bláznivá kombinace otázek, ale vydržte. Proces samočištění trvá asi tři hodiny—trouba se skutečně zablokuje! — což znamená, že všechny vaše sny o pečení cukroví budou odloženy. A teplota během procesu samočištění může po dobu tří hodin dosáhnout téměř 900 stupňů Fahrenheita! Pokud tedy vaše klimatizace již pracuje na plné obrátky, možná budete chtít tento úkol odložit. Dobrou zprávou je, že při té teplotě se zmíněné opuštěné tatérky doslova rozpadnou.

Metoda samočištění: Jak vyčistit troubu

 1. Před aktivací byste si také měli udělat malý průzkum. Některé trouby vyžadují, abyste před přesunem vpřed odstranili rošty a vše ostatní. Zkontrolujte pokyny v návodu k vaší troubě nebo si svůj model vyhledejte online, pokud jste špatně umístili servisní knížku trouby.
 2. Do trouby nepřidávejte čisticí prostředek Odolejte přirozenému nutkání přidat jakýkoli typ čisticího prostředku, aby věci byly o něco jiskřivější – ve skutečnosti mohou vaši troubu poškodit při vysokých teplotách používaných během samočisticího cyklu.
 3. Počkejte, až vaše trouba vychladne na pokojovou teplotu, než ji úplně otřete.
 4. Pokud je vaše trouba extra hrubá, možná budete muset aktivovat funkci samočištění ještě několikrát, aby byla zářivě čistá.

Jaké domácí prostředky mohu použít k čištění trouby?

Vaše kuchyňská spíž je pravděpodobně již zásobena vším, co potřebujete k zářivě čisté troubě. Ve většině případů, když budete mít arzenál jedlé sody, octa, jemného mýdla, vody a zásobu čisticích hadříků a houbiček, bude čištění vaší trouby hračkou.

Přirozená metoda: Jak vyčistit troubu

 1. Vytvořte silnou pastu na čištění trouby z kombinace 1/2 šálku jedlé sody a asi 2 až 3 polévkových lžic vody .
 2. Naneste směs na stěny trouby (opravdu tam vlezte!). Nechte ho sedět alespoň hodinu – nebo pokud jsou věci opravdu hrozné – nechte přes noc působit nějaké kouzlo.
 3. Pastu z jedlé sody odstraňte co nejlépe neabrazivní houbičkou.
 4. Odtud přidejte trochu octa do vody v rozprašovači a nastříkejte vnitřek trouby. Všimnete si, že když se směs octa setká s pastou, bude to bublat. Otřete jej vlhkým hadříkem. Udělejte to tolikrát, kolikrát je potřeba, abyste odstranili všechny stopy pasty.

Jak vyčistím sklo?

Pamatujete si na pastu z jedlé sody? Můžete ho použít i na sklo!

 1. Naneste pastu z 1/2 šálku jedlé sody smíchané s asi 2 až 3 lžícemi vody a nechte několik hodin odležet.
 2. Poté, co jej necháte odpočinout, odstraňte jej obroušením jemným hadříkem – nechcete sklo poškrábat. K tomuto triku můžete také použít jemnou směs mýdla a vody .

Jak vyčistím rošty trouby?

 1. Je čas koupele! Ne vážně. Nejjednodušší způsob, jak vyčistit rošty trouby, je napustit vanu velmi horkou vodou.
 2. Odtud můžete buď přidat trochu mýdla na nádobí (1/2 až 1 šálek), nebo můžete stojany štědře potřít jedlou sodou, než se ponoří.
 3. Ponořte přes noc do vody a do rána byste měli mít nablýskané rošty připravené k vrácení do trouby po pěkném opláchnutí ve vaně nebo dřezu.

Nyní, když je vaše trouba čistá zevnitř, stačí ji otřít zvenčí jemným mýdlem a vodou a máte troubu připravenou na její detail!