Není rozváděč jako rozváděč. Podle čeho je můžeme odlišovat a vybírat zároveň?

Neexistuje víceméně žádná domácnost, firma nebo průmyslový areál, který by se bez nich obešel. V současnosti jsou moderní rozváděče extrémně důležitou součástí všech elektrických rozvodů, protože tvoří základní prvek pro jejich distribuci a organizaci.

Rozhodně se ale nedá říct, že bychom mohli pod pojem rozvaděč dát konkrétně jeden jediný kousek. Zcela naopak, se pod ním skrývá spousta pojmů a možností, ze kterých bychom mohli při klasické práci vycházet.

Rozváděče do různých typů materiálů

Prvním specifickým prvkem, který budeme nutně řešit, je přímo usazení rozváděče do konkrétního prostoru. A to především z toho důvodu, že rozváděčové skříně mohou mít pro konkrétní druhy materiálů také velice specifické požární předpisy, nebo dokonce rozdílné možnosti, jak zakotvit skříň do zdiva a mnohé další. V konečném součtu tak jde o to, že bychom měli dopředu vědět kam přesně bude umístěný. Proto bychom měli na základě této vlastnosti také vždy vybírat.

Jak si poradit na nezasíťované stavbě?

Jenže pokud stavíte úplně novou nemovitost, nebo děláte rozsáhlou rekonstrukci stávající, což obsahuje také samotnou elektroinstalaci, tak pro vás může být problémem vůbec přítomnost proudu. Důvodem je, že sice můžete mít aktivovanou přípojku přímo od vašeho poskytovatele elektřiny, ale nemáte ještě schválenou nemovitost, a tudíž zde není napojený rozváděč. Pro tyto případy se užívají stavební rozváděče, které umožňují přenosnou formou distribuovat energii. Zásadní výhodou přitom je, že kvůli svému určení dokáží na rozdíl od běžných rozváděčů nabídnout nejen dvoufázové, ale dokonce i třífázové zásuvky.

Na velikosti rozhodně záleží

Specifickou oblastí pro výběr je i samotná velikost. Předtím, než budete vybírat a instalovat rozvaděč byste měli mít představu, kolik obvodů a vybavení bude rozvaděčová skříň přibližně obsahovat. Důvodem je především ten fakt, že jsou pak rozvaděčové skříně napevno umístěny a jejich výměna je velice složitá. Proto je dobré myslet na to, že trocha prostoru navíc neuškodí, abyste nemuseli měnit elektroinstalaci kvůli budoucímu rozšiřování sítě.