Takhle se nadobro zbavíte plísní v domě

Plíseň má špatnou pověst, která je většinou zasloužená. I když existují druhy plísní, které jsou pro člověka užitečné, jako je penicilin, plíseň je nechtěným vetřelcem v našich domovech, který dokáže zničit věci a způsobit alergické reakce, které zahrnují slzení očí, rýmu, kýchání, kožní vyrážky a dokonce astmatické záchvaty. Zejména je známo, že obávaná černá plíseň způsobuje respirační problémy, včetně zápalu plic, u lidí s chronickými nemocemi. Proto je tak důležité vědět, jak se plísní bezpečně zbavit.

I když je nejlepší udržovat místa, jako je sprcha, spárovací hmota na dlaždice a myčka nádobí , špinavá, malá místa plísně – bez ohledu na to, jak jsou nevzhledná – by neměla způsobovat vážné zdravotní problémy. Je ale zásadní, aby se plíseň dále nešířila. Dej tomu palec a mohlo by to trvat 10 čtverečních stop. To je množství plísní, které se můžete pokusit odstranit sami, než budete muset zavolat profesionála. Stejně tak byste podle Agentury pro ochranu životního prostředí měli najmout profesionála, pokud poškození plísní způsobila kontaminovaná voda, jako je odpadní voda. V opačném případě je pravděpodobné, že tuto práci zvládnete sami – zvláště s těmito praktickými tipy. Ale když máte pochybnosti, zavolejte profesionála.

Prevence

Dobrá obrana samozřejmě nedělá nic jiného, ​​než že pomáhá útoku, a protože plíseň potřebuje ke svému růstu vláhu, pokud vlhko nekácíte nebo dokonce nevyženete z domova, plíseň se bude neustále vracet. Zde jsou některé z nejlepších způsobů , jak vysušit váš dům:

 • Nainstalujte větrací otvory nebo odsávací ventilátory na místech, která produkují vlhkost, jako je koupelna, kuchyň a prádelna. Pokud je to možné, mějte při sprchování nebo koupání okna v koupelně otevřená.
 • K ukládání věcí nepoužívejte typicky vlhké prostory, jako je půda nebo sklep.
 • Provozujte odvlhčovače ve zvláště vlhkých prostorách, včetně sklepů. Celková vlhkost by měla zůstat pod 50 %.
 • Opravte případné netěsnosti ve vodovodním potrubí.
 • Každý rok znovu utěsněte spárovací hmotu kolem dlaždic v koupelně.
 • Vyčistěte odkapávací misky klimatizace a ujistěte se, že odtokové potrubí teče.
 • Udržujte okapy a svody vašeho domu čisté od nečistot a ujistěte se, že voda odtéká ze základů.
 • V případě úniku nebo rozlití vody jednejte rychle. Pokud jsou vlhké oblasti vysušeny do dvou dnů, plíseň obvykle nestihne růst.

Příprava

Při čištění plesnivých povrchů je důležité chránit se před vzdušnými sporami. EPA doporučuje nosit respirátorovou masku N-95 a také rukavice, které dosahují do poloviny předloktí. Pokud používáte zvláště silný čisticí roztok nebo bělidlo, EPA doporučuje rukavice vyrobené z „přírodního kaučuku, neoprenu, nitrilu, polyuretanu nebo PVC.“ Nikdy se nedotýkejte plísní bez rukavic a vždy noste ochranné brýle bez větracích otvorů, aby se vám spory nedostaly do očí.

I když existuje celá řada značkových odstraňovačů plísní, které fungují dobře, včetně Clorox Tilex Mold and Mildew Remover , nejlepším bojovníkem proti plísním může být jednoduché domácí bělidlo . Před použitím jej zřeďte smícháním šálku bělidla s galonem vody. Ujistěte se, že prostor, ve kterém pracujete, odvětráváte, abyste se vyhnuli škodlivým výparům, a nikdy nekombinujte bělidlo s čpavkem .

Mezi další odstraňovače plísní patří:

 • Neředěný bílý ocet , který můžete použít ve spreji na kuchyňské a koupelnové povrchy . Je mnohem jemnější než bělidlo, takže je nejlepší nechat ho hodinu působit a být připraven na to, že použijete čisticí prostředek pro domácnost, abyste se zbavili odolných skvrn.
 • Peroxid vodíku je také bělící činidlo a zabíjí plísně. Použijte 3% roztok v lahvičce s rozprašovačem a před opláchnutím nechte na skvrně působit alespoň 10 minut.

Jak odstranit plíseň na dlaždicích a spárách

Oblasti vašeho domova s ​​dlaždicemi a spárovací hmotou mohou být nejobtížnější udržovat bez plísní, protože jsou to právě prostory, které jsou nejvlhkější. Roztok bělidla a vody funguje na tyto povrchy obzvláště dobře – před čištěním jej nechte alespoň 15 minut působit. Pokud se plíseň rozšířila na váš sprchový závěs, hoďte jej do pračky a dodržujte pokyny pro péči, pokud se jedná o látku. Pokud je to plast, vyperte jej v teplé vodě na jemný cyklus s použitím mýdla na prádlo a bělidla. Nebo jej nastříkejte čisticím prostředkem, jako je Clorox Tilex odstraňovač plísní a plísní. V případě pochybností jej vyměňte.

Jak odstranit plíseň na látce

Našli jste ve sklepě velkou krabici starého plesnivého oblečení, které jste roky schovávali? Je pravděpodobné, že je budete muset zahodit. Pokud se však plíseň na látce vyvíjí jen několik dní – řekněme na vlhkých plavkách – obvykle ji můžete zachránit.

 1. Vezměte látku ven, abyste odstranili co nejvíce plísní.
 2. Pokud je věc omyvatelná, postupujte podle pokynů pro péči a vetřete prací prostředek přímo na skvrnu. Omyjte v nejteplejší vodě podle pokynů na štítku. U odolných skvrn namočte látku přes noc do kyslíkového bělidla a vody.
 3. Látky, které nelze prát v pračce, vezměte do čistírny.
 4. Pokud je předmět vyrobený z kůže, vyneste ho ven a otřete jej roztokem vyrobeným z destilovaného bílého octa. Poté naneste mýdlo na kůži a teplou vodu. Naneste kondicionér na kůži .

Jak odstranit plísně na stěnách, stropech a podlahách

Bohužel existují některé materiály, jako jsou koberce a stropní dlaždice, které budete muset téměř vždy vyměnit, pokud se v nich objevila plíseň. Obecně platí, že čím je látka poréznější, tím větší je šance, že ji budete muset vypustit. Pro čištění povrchů, jako je sádrokarton a omítka, smíchejte prostředek na mytí nádobí (jeden díl) s bělidlem (10 dílů) a vodou (20 dílů) a otřete jej na postižená místa a nechte uschnout na vzduchu bez oplachování.

Chcete-li zabít plíseň na dřevě , začněte vysáváním postiženého povrchu a jeho okolí pomocí vysavače s HEPA filtrem. Plíseň, která nepronikla hluboko do dřeva, lze pravděpodobně odstranit roztokem jedné lžičky prostředku na mytí nádobí a rozprašovačem s vodou. Nastříkejte na formu a opatrně ji seškrábněte kartáčem s měkkými štětinami a po dokončení osušte povrch měkkým ručníkem. Pokud to nefunguje, zkuste stejné díly neředěného bílého octa a vody. Pokud se plíseň vrátí, použijte lžičku boraxu smíchanou s šálkem vody. Seškrábněte vnější vrstvu, umožněte boraxu proniknout do dřeva a zabránit budoucímu růstu plísní.

Jak odstranit plíseň na domácích spotřebičích

Stejně jako je třeba dávat pozor na koupelny, kuchyně a prádelny kvůli růstu plísní, měli byste se ujistit, že pravidelně čistíte spotřebiče v nich, abyste plíseň udrželi pod kontrolou. Chladničky lze vytřít destilovaným bílým octem; u kávovarů naplňte nádržku z poloviny vodou a z poloviny octem a nechte půl hodiny odstát. Nechte směs projít spařovacím cyklem, prohoďte ji a poté propusťte čistou vodu několika dalšími cykly.

Pračky by se měly čistit každý měsíc. Spusťte je prázdné, s bělidlem, v cyklu horké vody. Zkontrolujte podložky i chladničky, zda na těsnění dveří nejsou plísně.

Jak odstranit plíseň na exteriéru vašeho domu

Stejně jako v interiéru je plíseň vážným problémem na vnější straně vašeho domova . Postupem času může plíseň poškodit váš obklad a palubu, takže je nejlepší ji uštípnout v zárodku, než se usadí. Bělidlo funguje dobře na čištění všeho od obkladů po cihly, kámen a beton, ale zabíjí rostliny, takže je před zahájením jakéhokoli projektu s jeho použitím důkladně zakryjte plastem.

Chcete-li zvenku svého domova zbavit plísně, naneste na problémové oblasti směs bělidla a vody v poměru 1 až 10. Odolné skvrny vydrhněte kartáčem s tuhými štětinami a před opláchnutím nechte roztok působit 20 minut.