Jak čistit mince

Ať už jsou vaše mince měděné nebo stříbrné, nové nebo staré, tento průvodce vám poskytne užitečné tipy, jak mince vyčistit a zajistit, aby všechny sběratelské předměty vypadaly co nejlépe!

Mince mohou časem nasbírat spoustu nečistot. Ať už doufáte, že rozzáříte svou starou změnu nebo vnesete lesk do sběratelského předmětu, existují různé metody, které poskytují efektivní řešení čištění – ale než začnete, musíte si položit otázku, zda byste měli své mince vyčistit . Tento snadný průvodce vám nejprve pomůže rozhodnout, zda je čištění vašich mincí vhodné, a poté vám v sedmi jednoduchých krocích vysvětlí, jak vyčistit minci bezpečně a efektivně.

Jednou ze jednoduchých metod čištění každodenní výměny kapes je umístit své mince do vzduchotěsné nádoby s destilovanou vodou a pískem. Jednoduše nádobu uzavřete a silně protřepejte, aby se vaše mince rozjasnily. Upozorňujeme však, že tato metoda spoléhá na otěr a není vhodná pro cenné, starožitné nebo sběratelské mince.

Čištění starých mincí: Měli byste to udělat?

Pokud jsou vaše mince sběratelské předměty nebo starožitnosti, které byste mohli chtít v budoucnu prodat nebo obchodovat, měli byste nejprve požádat o radu odborníka. Nechcete snižovat hodnotu mince jejím čištěním.

Pokud však sbíráte mince pouze jako koníček a nemáte v úmyslu své mince nikdy prodávat nebo s nimi obchodovat, pak ano, můžete své mince rozzářit a rozzářit. Jak koluje z ruky do ruky, mince zachycují choroboplodné zárodky, takže při čištění mincí bude manipulace s nimi hygieničtější. Pokud dítě zakládá sbírku pomocí mincí, které jsou v pravidelném oběhu, možná budete chtít tyto mince vyčistit, aby byl koníček pro dítě hygieničtější.

Jak vyčistit staré a špinavé mince

Pokud se rozhodnete své coiny vyčistit, existují různé osvědčené metody, které můžete použít. Nikdy nepoužívejte čistič na šperky nebo leštidlo na kov, protože jsou dost drsné a poškodí vaši minci. Na mince vždy používejte hadřík nebo látku, nikoli ubrousek, papírový ručník nebo jiný papírový materiál – ty mohou povrch vaší mince poškrábat. A vždy začněte tím, že si umyjete ruce mýdlem a vodou, abyste z prstů odstranili mastnotu nebo špínu.

  • Přelijte své mince studenou vodou — Možná budete chtít začít jednoduše tím, že podržíte mince pod tekoucí vodou a pustíte je studenou vodou. Tím začnete srážet veškeré nečistoty nebo kamínky, které jsou na vašich mincích usazené. Rychleji tekoucí voda je účinnější.
  • Namočte své mince do teplé mýdlové vody — Do plastové nádoby naplněné teplou vodou z vodovodu přidejte kapku jemného prostředku na mytí nádobí. Vetřete každou minci do této mýdlové lázně, abyste odstranili veškeré nečistoty nebo kamínky. Nevkládejte sem všechny své mince najednou. Pracujte na nich jednotlivě a nepoužívejte kovovou nebo keramickou misku, protože to může také poškrábat vaše mince.
  • Použijte párátko nebo zubní kartáček s extra měkkými štětinami k odstranění zanesených nečistot – kterýkoli z nich v kombinaci s teplou mýdlovou vodou může být užitečný k odstranění nečistot nebo koroze na vašich mincích.
  • Namočte špinavější mince do šálku bílého octa — Kyselina v octě skvěle rozpouští odolné skvrny nebo korozi. Mince můžete namočit alespoň na 30 minut, několik hodin nebo i přes noc.
  • Opláchněte pod horkou tekoucí vodou — Po namočení se ujistěte, že jste opláchli všechny zbytky mýdla nebo octa horkou nebo teplou tekoucí vodou. Dávejte pozor, abyste se neopařili horkou vodou.
  • Závěrečné opláchnutí destilovanou vodou dodává lesk — Destilovaná voda neobsahuje žádné nečistoty ani minerály, takže může spláchnout jakékoli nečistoty ve vodě z vodovodu. Jednu po druhé promněte každou minci v plastové nádobě naplněné destilovanou vodou.
  • Poklepejte nebo osušte na vzduchu na měkkém ručníku – Mince neotírejte do sucha. Odstraňte je osušením a zbytek nechte na vzduchu. Pokud bylo poslední oplachování provedeno destilovanou vodou, nechte je uschnout na vzduchu bez jakéhokoli poklepávání.