Jak dezinfikovat (a vyčistit) hlavu mopu, prachovku a další čisticí příslušenství

Ať už se jedná o každoroční jarní hloubkové čištění nebo týdenní opravy, nemá smysl čistit špinavé nářadí. Zde se dozvíte, jak čistit hlavy mopů a prachovky.

Nemá smysl pokoušet se uklidit dům špinavým čisticím náčiním, přesto se na mopy a prachovky často zapomíná. Špinavé mopy a prachovky jsou živnou půdou pro zárodky a bakterie. Nebojte se – vědět, jak dezinfikovat hlavu mopu a jak vyčistit prachovku z peří, je snadné s tímto jednoduchým průvodcem, takže můžete udržovat svůj dům čistý a hygienický!

Klíčové kroky

 • Setřes prach z prachovky.
 • K čištění prachovky použijte teplou vodu a prostředek na mytí nádobí.
 • Opláchněte a vymačkejte přebytečnou vodu.
 • Nechte uschnout na vzduchu.
 • Vyperte hlavu mopu v pračce nebo v roztoku 50/50 bělidla a vody.
 • Zavěste mop, abyste zabránili sbírání nečistot z podlahy.

Jak vyčistit prachovku (rychle)

 1. Odstraňte přebytečný prach – vyjměte prachovku a protřepejte ji.
 2. To by mělo být provedeno po každém použití.

Vědět, jak čistit smetáky, prachovky a mopy, je dobré, ale nejdůležitějším krokem je zajistit, aby před uskladněním zcela vyschly na vzduchu, aby se zabránilo tvorbě bakterií a plísní.

Jak důkladně umýt prachovku

 1. Použijte teplou vodu.

  Naplňte si umyvadlo teplou vodou.

 2. Přidejte prostředek na mytí nádobí.

  Použijte pár kapek.

 3. Namočit.

  Namočte prachovku do roztoku alespoň na jednu minutu.

 4. Svištění!

  Jakmile je prachovka namočená, máchejte v roztoku sem a tam.

 5. Opláchněte.

  Opláchněte prachovku pod čerstvou, čistou vodou.

 6. Sevření.

  Před protřepáním peří jemně vymačkejte, abyste odstranili přebytečnou vodu.

 7. Schnout.

  Nechte prachovku uschnout na vzduchu.

 8. Načechrejte to!

  Po úplném zaschnutí otočte prachovku pravou stranou nahoru a načechrejte peří rukou.

Tyto tipy jsou také užitečné, pokud chcete vědět, jak vyčistit prachovku.

Jak čistit hlavy mopu: Jednoduché kroky a tipy

Nyní víte, jak vyčistit prachovku, zde je náš podrobný návod, jak vyčistit mop a jak dezinfikovat hlavu mopu.

Jedním z klíčových kroků, pokud jde o to, jak vyčistit hlavy mopu, je po každém použití důkladně opláchnout hlavu mopu. Zbytky mýdla a nečistot mohou poškodit hlavu mopu, takže ji oplachujte, dokud voda nepoteče čistá.

 1. Jak prát odstředivé hlavy mopu v pračce

  Některé hlavy mopu jsou odnímatelné – zkontrolujte údaje výrobce, zda je lze prát v pračce. Pokud ano, použijte jemný cyklus při nejvyšší teplotě. Stejně jako u prachovky se chcete ujistit, že je hlava mopu úplně suchá, než ji odložíte, aby se zabránilo růstu bakterií a plísní. Nejprve vyždímejte hlavu mopu a poté jej zavěste na přímé sluneční světlo, aby uschl.

  Stejně jako nechcete uklízet svůj dům špinavými čistícími doplňky, nechcete ani prát věci ve špinavé pračce. Podívejte se na našeho průvodce, jak čistit pračku, abyste se ujistili, že čistí a dezinfikuje efektivně.

 2. Jak čistit mop: Ruční mytí

  Pokud hlavu mopu nelze prát v pračce, umyjte ji ručně. Namočte na 15 minut do směsi stejných dílů studené vody a  bělidla Domestos a poté směs opláchněte z hlavy mopu. Nezapomeňte to dělat v dobře větraném prostoru a používejte ochranný oděv a rukavice. Stejně jako při praní v pračce vyždímejte hlavu mopu a poté ji zavěste do sucha.

 3. Jak udržovat mop čistý

  Ujistěte se, že mop skladujete na chladném a suchém místě. Nejlepší způsob je zavěsit; hlavice mopu tak netáhne po podlaze a znovu se neušpiní. I když je důležité udržovat hlavu mopu nebo prachovku v čistotě, někdy to může být nad rámec jednoduchého čištění. Ujistěte se, že vyměňujete hlavu mopu každé dva až tři měsíce.

 4. Jak čistit a dezinfikovat košťata

  Košťata jsou skvělým způsobem, jak zamést veškerý prach a nečistoty na podlaze před vytíráním, ale po chvíli mohou být pěkně nechutná – od chlupů a špíny domácích mazlíčků až po zbytky jídla a prach, na koštěti se toho může skrývat spousta! Použijte tyto jednoduché kroky, které vám pomohou vyčistit košťata a dezinfikovat je.

 5. Jak čistit hlavu koštěte: rychlé a snadné čištění

  Vezměte koště ven a klepejte s ním o zeď nebo tvrdý povrch, aby se uvolnil prach. Měli byste to dělat přibližně jednou týdně.

 6. Jak dezinfikovat koště: důkladné čištění

  Umístěte hlavu koštěte do kbelíku naplněného teplou mýdlovou vodou. Necháme asi půl hodiny louhovat. Během čekání, až se hlava koštěte nasákne, otřete rukojeť koštěte dezinfekčním prostředkem. Opláchněte hlavu koštěte teplou vodou a nechte uschnout, štětinový konec.