Jak vybrat dobrý olivový olej

Olivový olej je oblíbeným doplňkem mnoha kuchyní po celém světě, a to nejen kvůli své vynikající chuti, ale také kvůli svým zdravotním benefitům. Ale jak poznat, že olivový olej, který si vybíráte, je skutečně kvalitní?

Nenechte se zmást označením „Extra panenský olivový olej“

Mnoho lidí si myslí, že označení „extra panenský“ znamená, že olej je nejvyšší kvality. Ve skutečnosti to znamená, že olej byl vyroben tradičním způsobem, mechanickým lisováním za studena, a jeho acidita nepřekračuje 0,8%. Bohužel, mnoho olejů na trhu nesou toto označení neoprávněně.

Láhev na olivový olej by měla být tmavá

Tmavá láhev chrání olivový olej před nežádoucím světlem, které může zhoršit jeho vlastnosti. Pokud narazíte na olivový olej v čiré láhvi, může to být z důvodu prezentace, ale měl by být chráněn před slunečním zářením například papírovou krabicí.

Pozor na podezřele nízkou cenu

Pokud je cena olivového oleje podezřele nízká, může to být varovným signálem. Kvalitní olivový olej má svou cenu, a pokud je něco příliš levné, může to znamenat kompromis v kvalitě.

Znáte původ oliv?

Pokud na etiketě vidíte „Směs olivových olejů pocházejících z EU“, může to znamenat, že olej pochází z různých zdrojů a může být smíchán s jinými oleji.

Kdy byly olivy sklizeny?

Nejlepší olivový olej pochází z oliv sklizených v říjnu. V tomto období jsou olivy v nejlepší kondici a dávají olej nejvyšší kvality.

Filtrování je důležité

Nefiltrovaný olivový olej může obsahovat nečistoty, což může ovlivnit jeho chuť a kvalitu. Proto je lepší vybírat filtrovaný olej.

Acidita a polyfenoly

Kvalitní olivový olej by měl mít aciditu menší než 0,2% a vysoký obsah polyfenolů, což jsou antioxidanty prospěšné pro zdraví.

Ocenění a certifikáty

Pokud farmář nebo výrobce získal ocenění za svůj olivový olej, je to dobrým ukazatelem jeho kvality.

Ochutnejte olej

Chuť je konečným rozhodujícím faktorem. Olivový olej by měl mít svěží a ovocnou chuť.

Pokud se chcete o tomto tématu dozvědět více, přečtěte si podrobný článek „DESATERO, jak vybrat dobrý extra panenský olivový olej“ na specializovaném olivovém webu www.olivum.cz. Společnost OLIVUM s.r.o. se zabývá výběrem a dovozem nejlepších olivových olejů světa, které pocházejí z malých rodinných farem. Na tomto e-shopu najdete největší výběr prémiových extra panenských olivových olejů v ČR.

Prémiové olivové oleje mají kromě skvělé chutě i velmi pěkný obal. Proto může být kvalitní olivový olej v dárkovém balení i krásným dárkem a alternativou k láhvi alkoholu.