Starožitné zrcadlo: Jedinečný kousek, se kterým nahlédnete do historie

Narozdíl od starožitných křesel, váz nebo porcelánu jsou zrcadla z dob dávno minulých  poměrně velkou vzácností. Naše babičky věřily, že pokud je po někom zdědíme, může to přinést smůlu. Dnes by vám ale většina lidí takový kousek záviděla. Pokud vás ale takové dědictví minulo a na chalupě jste také žádný podobný poklad nenašli, můžete se porozhlédnout v internetových i kamenných starožitnictvích.

Okázalý luxus i jednoduchost

Nástěnná i volně stojící starožitná zrcadla nabízí například e-shop Antikart, kde navíc máte jistotu bezpečného nákupu. Vybírat můžete nejen podle celkového vzhledu, ale i materiálu nebo historického období, ze kterého zrcadlo pochází. V mnoha případech tak spíše než bytový doplněk připomíná umělecké dílo.

Design zrcadla doporučujeme přizpůsobit stylu dané místnosti nebo celého domu. Do romantického pokoje se bude hodit například porcelánové zrcadlo v empírovém nebo rokokovém slohu. Zatímco luxusní interiér si žádá zrcadla s podobnými zlatými nebo stříbrnými rámy. Nouze ale není ani o zrcadla v jednoduchém tvaru s rámy v neutrálních tónech, které se hodí i do moderních bytů. 

Inspirace starověkem

A pokud vám nestačí vrátit se o několik set let zpět, můžete si rovnou pořídit zrcadla inspirovaná kulturou starověkého Řecka, Číny nebo Egypta. Při jejich výběru ale buďte opatrní, protože bývají hodně výrazná a není jednoduché je sladit s ostatním starožitným nábytkem a dalším vybavením. Dívejte se tedy především po neutrálních barvách a méně výrazných řezbách.

Poctivá kvalita

Výhodou starožitných zrcadel jsou kromě precizní ruční práce i kvalitní a odolné materiály, které zaručují dlouhou životnost. A potvrzuje to i výborný stav, v jakém je koupíte po desítkách let používání. Dodnes tak díky nim můžete obdivovat tradiční řemeslo, které má nejen finanční, ale také kulturní hodnotu.