Jak čistit malířské štětce a válečky

Ať už jste začínající umělec nebo jste malovali a zdobili, musíte vědět, jak čistit štětce a válečky! Čtěte dále a objevte naše nejlepší topy na čištění štětců bez ohledu na typ barvy, který jste používali.

Štětce a válečky jsou jako každý jiný nástroj – pokud je jednou za čas pořádně nevyčistíte, přestanou tak dobře fungovat. Vědět, kde začít, pokud jde o čištění štětců, se může zdát trochu skličující. Proto jsme připravili přehled o tom, jak čistit štětce a čisticí válečky, abyste se vyhnuli všem dohadům (a stresu!) s udržováním čistých štětců.

Jak čistíte štětec? Základy

Mezi jednotlivými použitími obvykle stačí rychlé opláchnutí vodou z vodovodu, ale mnoho barev je voděodolných. To znamená, že se časem vytvoří zbytky, které zabrání tomu, aby štětiny nabíraly nový nátěr. Zde je několik nejlepších tipů, jak začít s čištěním štětců a válečků:

 1. Určete základ barvy. Pokud není na olejové bázi, budete potřebovat jen trochu teplé vody a mýdla. Pokud jste však malovali olejem jakéhokoli druhu, budete muset do směsi přidat trochu bílého lihu. Akrylát také vyžaduje speciální ošetření – k tomu budete potřebovat buď speciální kartáčový kondicionér, nebo kondicionační mýdlo na ruce.
 2. Přečtěte si pokyny na štítku. Dodržujte všechny bezpečnostní pokyny a nejprve produkt vyzkoušejte na malé ploše.

Čištění štětců: Průvodce krok za krokem

Takže pokud se chcete naučit čistit štětce, už nehledejte! Zde je náš jednoduchý průvodce čištěním štětců po použití různých typů barev.

Jak čistit štětce po použití neolejových barev:

 1. Štětce důkladně opláchněte ve studené vodě, dokud nebude voda čistá.
 2. Pomocí prázdné zavařovací sklenice nebo jiné vhodné nádoby připravte směs saponátu a horké vody . Jako vždy dbejte na to, aby byly všechny čisticí prostředky v dostatečné vzdálenosti od vašich očí a úst.
 3. Namočte štětce do směsi na několik minut. Pokud jsou nějaké odolné zbytky, jemně masírujte štětiny prsty, abyste je odstranili.
 4. Štětce znovu opláchněte.
 5. Štětce vytvarujte ručně, dokud jsou ještě mokré, a nechte je uschnout na vzduchu.

Čištění štětců po použití olejových barev:

 1. Postupujte podle kroků 1 a 2 výše.
 2. Naplňte nádobu malým množstvím lakového benzínu – tolik, aby zakrylo štětiny. Lakový benzín vždy udržujte v dostatečné vzdálenosti od očí a úst a mimo dosah dětí.
 3. Jemně zatlačte štětce do laku a otáčejte s nimi, abyste se ujistili, že jsou všechny štětiny odkryté.
 4. Nyní pokračujte podle kroků 3 až 5 výše.

Protože budete pracovat s lakovým benzínem, ujistěte se, že tyto štětce čistíte na dobře větraném místě, abyste se vyhnuli vdechování výparů, a noste rukavice, abyste si chránili pokožku.

Čištění štětců po použití akrylové barvy:

Když používáte akrylovou barvu, musíte dodržet velmi konkrétní kroky. Zde je našich pět kroků, jak čistit štětce na akrylové barvy:

 1. Opláchněte štětce studenou vodou. Ujistěte se, že většina barvy je odstraněna a voda teče čistá.
 2. Vmasírujte čistič do štětce. Můžete si zakoupit speciální kartáčový kondicionér nebo použít kondicionační mýdlo na ruce . Jemně vmasírujte vybraný produkt do štětin každého kartáčku.
 3. Znovu opláchněte. Ujistěte se, že jste odstranili všechny stopy vašeho čističe.
 4. Změňte tvar štětce. Abyste měli jistotu, že budete mít správný tvar pro malování, až se vrátíte ke svému umění, ručně přetvarujte štětec.
 5. Nechte je uschnout na vzduchu.

 

Nejdůležitějším krokem při čištění válečků a štětců je začít co nejdříve, abyste si práci usnadnili. Pokud nemůžete zahájit celý proces ihned, nechte zařízení namočené ve sklenici nebo míse s vodou, dokud se k němu nebudete moci vrátit.

Budete potřebovat :

 • Kbelík
 • Noviny
 • Rukavice
 • bílá duše
 • Ředidlo barvy
 • Kondicionér na štětce
 • Kondicionující mýdlo na ruce
 • Voda

Jak čistit malířské válečky

Pokud nevíte, jak čistit malířské válečky, nemáme vám to za zlé – je to sotva každodenní úkol.

Kroky pro čištění válečků a štětců jsou velmi podobné – a neolejové základy, jako je latex, se odstraňují mnohem snadněji, stačí vám mýdlo a voda. Olejové barvy jsou však o něco náročnější na práci, takže zde jsou naše nejlepší tipy, jak váleček umýt.

 1. Otřete válec do části novin.

  To vám pomůže odstranit přebytečnou mokrou barvu.

   

 2. Naplňte prázdný kbelík teplou mýdlovou vodou.

  Pro čištění malířských válečků po použití olejových barev naplňte kbelík do třetiny lakovým benzínem nebo ředidlem a poté přidejte teplou mýdlovou vodu.

   

 3. Vyjměte váleček z držáku.

  Jakmile ji vyjmete, vložte ji do kbelíku.

   

  Můžete také použít kondicionační mýdlo na ruce, pokud nemáte speciální produkt.

 4. Vymačkejte barvu z válečku.

  Pokračujte v opakovaném mačkání rukama, dokud voda nezačne vytékat.

   

 5. Znovu namontujte válec.

  Jakmile jste si jisti, že jste odstranili všechnu barvu, rychle točte, abyste odstranili přebytečnou vodu.

   

 6. Nechte válec uschnout na vzduchu.

  Před malováním se ujistěte, že jsou válečky zcela suché.

Pamatujte, že lakový benzín a ředidlo na barvy mohou být dráždivé a toxické. Při čištění malířských válečků od olejové barvy vám doporučujeme nosit ochranné brýle, zejména během fáze schnutí.