Prášek do pečiva vs čištění sodou: jak dezinfikovat domácími přísadami

Když přemýšlíte o využití jedlé sody, čištění možná není jedním z nich, ale mělo by! Zjistěte více o tipech na čištění sodou bicarbona a octem pro některé praktické a hygienické domácí triky!

Jedlá soda byla dlouho oslavována jako čisticí zázrak, skvělá přírodní alternativa komerčně vyráběných produktů. Ale k čemu vlastně při úklidu jedlou sodu použít? Jedlá soda desinfikuje? Jsou užitečné tipy na čištění prášku do pečiva? Čtěte dál a dozvíte se to!

Klíčové kroky

 1. Jedlá soda je kyselá, takže dokáže rozežrat špínu a špínu.
 2. Podívejte se online na další užitečné nápady, jak používat tento šikovný pudr.
 3. Jen si pamatujte, když používáte sodu bikarbonu k čištění něčeho poprvé, proveďte nejprve náplasťový test, abyste zkontrolovali případné neobvyklé reakce.

Jedlá soda versus čištění práškem do pečiva

Než si vysvětlíme, jak používat sodu bikarbonu k čištění, je důležité si ujasnit, že jedlá soda a prášek do pečiva jsou velmi odlišné, pokud jde o čištění.

Je snadné zaměnit jedlou sodu s práškem do pečiva, ale v zásadě je soda z těchto dvou čistší a používá se jako kypřící prostředek při pečení. Prášek do pečiva obsahuje jedlou sodu, takže někteří doporučují prášek do pečiva pro čištění, ale obecně je použití prášku do pečiva mimo skutečné vaření omezenější a je lepší zůstat u jedlé sody.

Tipy na čištění octa a sody bikarbóny

Pokud jde o použití jedlé sody, čištění je takové, které pravděpodobně nepřijde na mysl, použití sody bikarbóny k čištění je skvělým přírodním řešením mnoha problémů s čištěním.

Použití jedlé sody k čištění spolu s octem je často užitečné, ale nikdy byste neměli skladovat směs těchto dvou dohromady. Je to proto, že při kombinaci jedlé sody a octa způsobují chemickou reakci, která vytváří plyn, který by mohl potenciálně explodovat. Pokud tedy chcete použít jedlou sodu a ocet, smíchejte je těsně před použitím.

Průvodce čištěním trouby jedlou sodou

Ať už vám došel váš běžný čistič na trouby nebo hledáte přírodní čisticí prostředky pro vaši troubu, jedlá soda je skvělý způsob, jak vaši troubu znovu rozzářit.

I když vědět, jak vyčistit troubu jedlou sodou, je užitečný trik, čistič se speciálním složením, jako je Cif Oven Cleaner, je často nejrychlejší volbou.

Upozornění: Jedná se o špinavou, lepkavou a špinavou práci, ale výsledky stojí za to.

7 kroků pro čištění trouby jedlou sodou :

 1. Vypněte troubu včetně plynu.
 2. Zajistěte dobré větrání kuchyně, od zapnutí odsavače až po otevření oken.
 3. Vyjměte z trouby vše, včetně roštů trouby.
 4. Smíchejte ½ šálku jedlé sody se třemi lžícemi vody nebo s dostatečným množstvím vody na vytvoření pasty.
 5. Potřete pastou vnitřek vaší trouby. Ujistěte se, že jste se vyhnuli topným článkům.
 6. Nechte pastu odpočinout přibližně 12 hodin nebo ji nechte přes noc.
 7. Navlhčeným hadříkem setřete mastnotu a zbylou směs (která bude mít nyní pravděpodobně hnědou barvu).

Jakmile dokončíte čištění trouby jedlou sodou, mohou na ní ještě zůstat nějaké úporné mastné stopy. Pokud jde o tyto odolné skvrny, nastříkejte na ně bílý ocet, který pomůže přesunout mastnotu, když reaguje s jedlou sodou.

Při používání čisticího prostředku na pečicí troubu s jedlou sodou a octem vždy udržujte kuchyň dobře větranou.

Jak odblokovat odtoky jedlou sodou

Pomalu se pohybující odpady v koupelně a kuchyni mohou být noční můrou. Vyčistěte odtoky jedlou sodou a octem, abyste se přirozeně zbavili ucpání.

 1. Připravte odtoky

  Nejprve nalijte do odpadu plný hrnec horké vody.

 2. Přidejte jedlou sodu

  Přidejte sklenici jedlé sody a teplý bílý ocet a nechte šumět. Poměr jedlé sody k octu k čištění odtoků by měl být pár lžic jedlé sody na šálek bílého octa.

 3. Dokončete čištění

  Znovu opláchněte horkou vodou.

   

Jak se zbavit zapáchajícího odtoku

Nyní tedy víte, že odtokové kanály můžete odblokovat jedlou sodou. Ale věděli jste, že směs na čištění odtoků z octa bikarbony může také pomoci zbavit se zapáchajícího odtoku?

 1. Připravte odtoky

  Nasypte několik lžic jedlé sody do odpadu a teplý bílý ocet.

 2. Nechte na několik minut běžet kohoutek horké vody

  To pomůže uvolnit nebo alespoň zbavit zápachu všeho, co způsobuje zápach.

 3. Vážné zablokování?

  V případě vážného ucpání se však možná budete muset uchýlit ke komerčnímu čisticímu prostředku – jako je  Domestos Sink & Pipe Unblocker . Stačí si přečíst a dodržovat pokyny a bezpečnostní pokyny na štítku.

Zbaví soda bikarbona pachy?

Jak jsme viděli, možnosti použití jedlé sody k čištění jsou nekonečné, ale existují limity toho, co dokáže. Pokud jde o použití sody bikarbóny pro zápach, pouhé ponechání otevřené nádoby se sodou v místnosti nebo nádobě může pomoci neutralizovat většinu pachů přes noc, ale některé více zakořeněné pachy budou vyžadovat pokročilejší řešení.

Sodu bikarbonu můžete použít k odstranění pachů v desítkách běžných domácích kontextů. Nejznámějším použitím je umístění malé misky nebo krabičky do lednice, která udrží spotřebič svěží i mezi důkladnějším  čištěním . Můžete ale také provést následující:

 1. Zapáchající boty

  Nasypte si do bot lžičku jedlé sody, pokud začínají být nesnesitelné. Funguje to téměř stejně dobře jako komerční produkty na odstraňování zápachu. Nechte je přes noc odpočinout a pak je ráno jen vysypte do koše nebo dřezu. Jen buďte opatrní s touto metodou, pokud máte citlivou pokožku, protože přípravek by mohl vaši pokožku podráždit.

 2. Hoover voní

  Pokud váš vysavač zapáchá, můžete problém vyřešit tím, že na koberec před použitím jednoduše nasypete trochu sody bikarbóny.

 3. Myčka

  Zatuchlý zápach z myčky? Vyprázdněte jej a zkontrolujte, zda filtr neucpávají žádné potraviny, poté spusťte horké mytí pomocí šálku jedlé sody.

 4. Koše

  Pokaždé, když měníte sáček na odpadkový koš, přidejte do nového sáčku lžíci jedlé sody, která pomůže absorbovat pachy.

 5. Povrchy pro domácnost

  Nepříjemné pachy z většiny povrchů v domácnosti můžete neutralizovat tak, že si připravíte roztok s jedlou sodou a jemně je vydrhnete. Funguje to i na kobercích, které jsou silně znečištěné.

   

Čištění formy octem a jedlou sodou

Pokud plíseň a plíseň ovládly vaši koupelnu, stačí smíchat ocet a jedlou sodu nebo jedlou sodu a teplou vodu.

 1. Z ingrediencí vytvořte pastu a naneste ji na spárovací maltu na obklady, sprchy nebo vany.
 2. Pomocí kartáče vydrhněte plíseň a poté opláchněte.
 3. Můžete dokonce použít starý zubní kartáček, abyste dosáhli všech těch štěrbin a rohů!

Zabíjí jedlá soda choroboplodné zárodky?

Jak můžete vidět, pokud hledáte ekologické čisticí prostředky nebo chcete vyrábět přírodní čisticí prostředky vlastními rukama, pak je použití sody bikarbóny skvělou alternativou. Je ale jedlá soda dezinfekční prostředek? Bohužel odpověď zní ne, jedlou sodou dezinfikovat nelze – je neúčinná proti většině bakterií, včetně salmonely, E. coli. a stafylokoky.

Co takhle přidat to octem? Jedlá soda a ocet dezinfikují? Bohužel stále ne, i když je to o něco lepší než používat samotnou jedlou sodu. Místo toho se rozhodněte pro osvědčený, důvěryhodný antibakteriální sprej, jako je Cif Anti-Bac a Shine . Pro více přírodních čisticích produktů se podívejte na řadu na Seventh Generation .

Použití jedlé sody: Čištění šperků

Dokážete s tímto jednoduchým pudrem dostat své náhrdelníky a náramky do špičkového tvaru? Faktem je: můžete! Jedlá soda je ideální pro odstranění nahromaděných nečistot ze stříbra. Stačí připravit hustou pastu z ¼ šálku jedlé sody a dvou polévkových lžic vody. Směs jemně nanášejte houbičkou a poté opláchněte.

Vyhněte se používání techniky čištění šperků jedlou sodou na perly nebo drahokamy, protože hrozí poškození jejich povrchové úpravy. 

Tady to máte, váš dokonalý průvodce čištěním jedlé sody! Ať už hledáte čisticí prostředky šetrné k životnímu prostředí, nebo máte chuť na nějaká přírodní řešení běžných problémů, jedlá soda vám pomůže.