Jak se zbavit štěnic

Štěnice mohou být nepříjemným překvapením, když se vrátíte z dovolené! Tipy v tomto článku vám pomohou zbavit se štěnic doma.

Máte svědivé červené kousnutí? Můžete mít napadení štěnicemi.

 • Zkontrolujte, zda na podestýlce nejsou černé skvrny – může to být zaschlý exkrement štěnice.
 • Hledejte skvrnité hnědé skořápky, které shodily štěnice.
 • Zkontrolujte  krvavé skvrny – možná jste se převrátili a rozmáčkli štěnici.
 • Zkontrolujte matraci a rám postele, abyste zjistili, zda skutečně můžete najít nějaké chyby. Nezapomeňte zkontrolovat všechny štěrbiny a spoje.

Pokud jste ve svém vlastním domě objevili některý z výše uvedených příznaků, měli byste postupovat podle kroků v tomto článku.

Štěnice je notoricky obtížné vymýtit – ale lze to udělat. Nejoblíbenějším způsobem, jak se zbavit štěnic, je najmout si profesionální firmu na hubení škůdců. To však může být velmi drahé. Chcete-li nejprve vyzkoušet přístup kutily, tento článek nastiňuje vše, co potřebujete vědět o štěnicích: jak se jich zbavit, jaké produkty koupit a co očekávat.

Při zacházení se štěnicemi je důležité být důkladný – nestačí pouze ošetřit lůžkoviny, musíte do toho zahrnout i matraci a polštáře!

Jak se zbavit štěnic : Zjistěte, které pokoje jsou infikované

Čím dříve začnete svůj domov ošetřovat, tím snazší bude vymýcení štěnic. Neléčené štěnice se postupně rozšíří z jedné místnosti do druhé, zachytí se na oblečení a prolezou trhlinami při hledání nových zdrojů potravy. Nejprve tedy zjistěte, kdo je kousán, a určete jeho ložnice jako oblasti, které budete muset ošetřit. Štěnice budou obývat každou místnost, kde někdo spí. To může zahrnovat váš obývací pokoj nebo jiné místnosti, pokud vaši rodinní příslušníci, spolubydlící nebo hosté někdy spí na pohovce.

Jak se zbavit štěnic v bytech

Pokud bydlíte v bytě, na terase nebo na dvojdomě, měli byste o tom informovat správce budovy a pronajímatele nebo své sousedy, protože štěnice se mohou pohybovat mezi vaším ubytováním a bydlením vašich sousedů. Zbavit se štěnic by proto mělo být kolektivní úsilí, jinak bude vaše úsilí marné.

Jak zabít štěnice : Ošetření ložnice

Jakmile určíte, které místnosti ošetřit, budete muset být velmi důkladní a metodičtí při jejich řešení. Štěnice se mohou snadno schovat v malých štěrbinách nebo prasklinách a vajíčka je ještě těžší odhalit a léčit. Zde jsou základní kroky, které je třeba podniknout při vymýcení štěnic z ložnice:

 • Svlékněte a ošetřete veškeré ložní prádlo – To zahrnuje nejen povlaky na peřiny, povlaky na polštáře, sukně a prostěradla, ale také polštáře a samotné matrace. Přečtěte si Krok 7 a zjistěte, jak zacházet s pratelnými předměty. Ale prvním krokem je rozložit postel na jednotlivé části a ošetřit je jednu po druhé.
 • Vysajte matraci a postelové pružiny — Důkladně vysajte všechny povrchy pomocí vysávacích nástavců, abyste se dostali do každé možné štěrbiny. Až skončíte s vysáváním, budete muset vakuový sáček vyjmout a zlikvidovat, abyste zabránili vylézání štěnic.
 • Matrace a pružiny postele ošetřete insekticidem — Nejúčinnějšími insekticidy jsou spreje nebo prach, jako je křemelinový (DE) prach nebo kontaktní sprej s nízkou toxicitou. „Bomby proti hmyzu“ nebo aerosolové rozprašovače se nedostanou do všech štěrbin, ve kterých se mohou štěnice schovat. Ujistěte se, že jste insekticid důkladně aplikovali na všechny povrchy, štěrbiny a záhyby, abyste zabránili šíření štěnic. Ujistěte se, že jste si před použitím pečlivě přečetli pokyny na všech produktech a učiňte veškerá nezbytná bezpečnostní opatření a před pokračováním produkt nejprve vyzkoušejte na malé ploše.
 • Uzavřete matraci a postelové pružiny — Kupte si dobrou sadu obalů odolných proti hmyzu. Jedná se o látkové vaky, které se zapínají na zip kolem matrace a pružin postele. Jsou speciálně navrženy tak, aby zabránily případným štěnicím dostat se ven a nakrmit se. Pouzdra jsou základním nástrojem při odstraňování štěnic.
 • Ošetřete rám postele a čelo — Opět byste měli důkladně vysát všechny povrchy a štěrbiny a hojně aplikovat insekticid.
 • Izolujte postel pomocí lapačů – lapače štěnic jsou misky nebo plošiny, které sedí pod nohama rámu postele a drží postel od podlahy. Tyto komerční produkty zabraňují štěnicím šplhat nahoru nebo dolů z postele. Musíte však také zajistit, aby se postel nedotýkala žádných závěsů, stěn nebo nábytku, protože to může také tvořit „most“ pro štěnice, které jim umožní migrovat.
 • Odstraňte z místnosti všechny předměty, které nejsou nábytkem, a ošetřete je — To je nezbytné: kromě lůžkovin a polštářů ošetřete všechny závěsy, hračky, oblečení, knihy a osobní věci. Omyvatelné předměty by měly být buď chemicky čištěny (po tom, co jste informovali svou čistírnu o problému), nebo vyprat v pračce v horké vodě po dobu 30 minut s kvalitním pracím prostředkem (jako Persil small & strongy) s následným sušením v sušičce po dobu 30 minut. Ujistěte se, že dodržujete pokyny na všech štítcích pro péči o oděvy, abyste nepoškodili žádné látky, a dodržujte pokyny na štítku pracího prostředku. Případně můžete věci zabalit do uzavřených plastových sáčků, takže štěnice nemají přístup k potravě. Izolujte je na 2-4 měsíce, abyste zabili štěnice. Pokud je venku horko, můžete sáčky umístit na několik dní na přímé sluneční světlo, abyste zabili všechny fáze života štěnice. Sáčky můžete také umístit do mrazáku na 8-10 hodin. Hračky s tvrdým povrchem lze čistit horkou mýdlovou vodou a následně antibakteriálním sprejem a/nebo lihem.
 • Systematicky ošetřujte zbytek místnosti — Důkladně vysajte veškerý nábytek, podlahy a povrchy. Aplikujte insekticid jako na rám postele a čelo postele.

Výše uvedené kroky poskytují užitečný přehled a vysvětlují základy toho, jak se doma zbavit štěnic. Pamatujte, že při používání jakéhokoli pesticidu zakoupeného v obchodě si pečlivě přečtěte a dodržujte pokyny a ujistěte se, že jej používáte efektivně a zodpovědně. Kutilský přístup vám může ušetřit spoustu peněz ve srovnání s najímáním profesionála, ale musíte být velmi pilní a trpěliví, abyste se ujistili, že i odolné štěnice budou z vašeho domova důkladně odstraněny.