Tři způsoby, jak můžeme již soběstačné domácnosti ještě výrazně vylepšit

Domácnosti se v posledních letech začínají pomocí celé řady specifických úprav proměňovat stále více do samostatných jednotek, které dokáží do značné míry recyklovat mnohé energetické výdaje. Technologie, které vedou k tomuto procesu jsou přitom nejen, že dokonalejší, ale i dostupnější.

Dnes tak už můžeme v rámci víceméně jakéhokoliv domu některé ze zelených technologií jednoduše používat. A tři z těch nejzajímavějších si povíme právě v rámci dnešního článku.

Voda, která se dá používat vícekrát

To, že se voda dostává do centrální čističky vod a tam se pak vrací do oběhu je jedna věc. Jenže co když nemusíme ani velkou část vodu posílat tak daleko? Pochopitelně splašková voda je automatickým úkolem pro velké centrální čističky, ale jemně znečištěná voda třeba ze sprchy nebo z jiných částí domova již může být recyklována. Takzvaný proces recyklace šedé vody spočívá v tom, že se takto jemně znečištěná voda recykluje přes základní filtry přímo u vás doma. Jakmile dojde k dokončení, tak se vrací do oběhu. Nikoliv jako pitná, ale jako užitková voda, právě třeba na splachování toalety.

Když dešťovou vodu, tak už schovat!

Takzvané nádrže na dešťovou vodu jsou velice moderní technologií, jak můžeme schraňovat i tisíce litrů dešťové vody a pak ji následně odčerpávat z podzemních nádrží dlouhé životnosti. Výhodou je, že nám sběr dešťové vody nezabere víceméně žádný čas a můžeme ušetřit nemalé částky za její užívání. Používat se dá hlavně na pozemcích ke kropení, nebo případně i doma opět jako samotná splašková voda.

Využívejte energií na sto procent

Energetická úspornost budov se řeší už poměrně dlouho. Donedávna hlavně proto, že stojí zbytečné peníze osvětlovat a vytápět nešetrnou budovu. Dnes už se ale hledí na tento problém i z toho úhlu pohledu, že odpadní energie je velké plýtvání celé sítě. Technologie jako jsou tepelná čerpadla a jim podobné mohou zařídit zisk odpadní energie, která se pak dá opětovně využít. Díky tomu tak domácnost může zcela minimalizovat zbytečné ztráty jako takové, aniž by vás to stálo sebemenší námahu.